מידע לציבור

הביובנק הוא מאגר לדגימות ביולוגיות למחקר. מטרתו לאסוף דגימות ביולוגיות שונות (בעיקר דם ורקמות) מתורמים (חולים ובריאים). דגימות אלה נשמרות במעבדת הנגב-ביובנק במרכז הרפואי סורוקה עד שיידרשו עבור מחקרים, בעיקר לפיתוח טיפולים יעילים יותר למחלות שונות כגון סרטן. כבר היום ישנם מחקרים פעילים במספר מעבדות באוניברסיטת בן גוריון, המשתמשות בדגימות מהביובנק.

מטרת המאגר היא לאסוף דגימות ביולוגיות שישמשו למחקר.

המשמעות של תרומת דגימות ביולוגיות היא שבזמן הליך רפואי כמו ניתוח או ביופסיה- נלקחת רקמה מהמטופל ונשלחת לבדיקה במעבדה פתולוגית. במידה והסכמת לתרום לביובנק, פתולוגית מהמכון לפתולוגיה תוכל לתת לביובנק שאריות רקמה שהוסרו בניתוח ושאין בהן צורך לאבחנה או לטיפול שלך. שאריות אלו יכולות לשמש למחקר רפואי.

כאשר מדובר על דגימות אחרות (למשל דם, CSF), התרומה תעשה כחלק מההליך הרפואי הרגיל שאת/ת עובר/ת.

במהלך ביקורך בבית החולים, הרופא/ה המטפל/ת שלך או צוות הביובנק יפנה אליך ויסביר מהי משמעות התרומה, ותתבקש/י לחתום על טופס הסכמה. אם לא פנו אלייך מצוות הביובנק, הינך מוזמן/נת לשאול את הרופא/ה על האפשרות לתרום לביובנק.

פרטים ליצירת קשר עם צוות הביובנק ayeletpu@clalit.org.il

כל מי שחתם/ה על טופס הסכמה זכאי/ת לבטל את הסכמתו/ה בכל עת.

הבקשה תגרום למחיקת כל המידע שלך מהמאגר, והשמדת הדגימות האחרות שלך שבמאגר.
יש להעביר בכתב בקשה לביטול ההסכמה למנהלת מאגר הדגימות בסורוקה.

כדי לקבל מידע על ביטול התרומה יש לפנות במייל ל ayeletpu@clalit.org.il

תשובות לבדיקות ואבחנות שהן חלק מהטיפול שלך – ימסרו לך כרגיל בלי קשר למחקר. תוצאות עתידיות של המחקרים בהם, השתמשו בדגימות שלך- לא ימסרו לך. 

כל דגימה מקבלת מספר סידורי חדש במאגר והפרדה בין הפרטים האישיים המזהים שלך, כדי להגן על פרטיותך. החוקרים/ות המבקשים להשתמש בדגימות, מקבלים אך ורק מספר סידורי ללא פרטים אישיים.

לא תהיה לך תמורה אישית מהמחקר שנעשה בעזרת תרומתך. למרות זאת תוצאות המחקר, שיערך באמצעות דגימות אלה ודגימות דומות, עשויות לעזור בעתיד לחולים אשר סובלים מאותה מחלה או בעלי נטיות גנטיות דומות.

לא הפסדת דבר, תרמת רק שאריות שאינן נחוצות וללא שימוש. מצד שני, התרומה שלך עשויה להיות חלק ממחקר אשר יעזור לפיתוח טיפולים ותרופות למען עתיד בריא יותר.

הביובנק מעמיד לרשות חוקרים דגימות תמורת כיסוי חלק מעלות העיבוד ושמירת הדגימות.
לביובנק עצמו אין כוונת רווח, אנו מהווים תשתית למחקר. הדגימות שתרמת יכולות לשמש למחקר שעשוי להוביל לפיתוח תרופות או טיפולים חדשים. המחקר יכול להתבצע בבתי חולים, באוניברסיטאות או בחברות המעוניינות בפיתוח תרופות ובמחקר מחלות שונות (למשל, גידולים סרטניים). 

הביובנק עשוי להעביר דגימות גם לחברת תרופות לשם קידום המחקר והפיתוח של תרופות או טיפולים חדשים וחדשניים. 

חוקרים/ות המקבלים/ות דגימות מהביובנק משלמים/ות עבור כיסוי עלויות התפעול של הביובנק.

הביובנק הוא חלק ממידג”ם – מאגר ישראלי לדגימות ביולוגיות למחקר. הדגימות נאספות ונשמרות במספר בתי חולים ברחבי הארץ. משרד הבריאות הוא האחראי על ההקמה וההוצאה לפועל של מידג”ם.